na poligonie...

na poligonie...

sobota, 30 listopada 2013

Jaz Rędzin

Ostatnio wybrałam się do Lasu Pilczyckiego rowerem. Kiedy tylko nie pada (i nie sypie śniegiem) w wolnym czasie wsiadam na rower i jadę oglądać interesujące dla mnie miejsca, zwłaszcza te znajdujące się z dala od uczęszczanych dróg, gdzie samochód (nawet terenowy) nie wjedzie. Do zwiedzania takich odludnych miejsc idealny jest właśnie rower. I tak jadąc przez las trafiłam  na stary, zabytkowy jaz na Rędzinie. 

Jaz Rędzin znajduje się nad Odrą, łączy lewy brzeg rzeki i położony bezpośrednio przy nim lasek Pilczycki z wyspą Rędzińską. Nad wyspą zbudowano most Rędziński, część Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Zanim rozpoczęto budowę mostu, można było swobodnie wjeżdżać na wyspę i oglądać cały stopień wodny, składający się z jazu i dwóch śluz. W 2008 r. zamknięto dojazd na wyspę i wysiedlono mieszkających tu ludzi. Obecnie do jazu można dojechać jedynie od strony lasu. 

Jaz wybudowano w latach 1913-1917, później dalsza rozbudowa trwała do 1926 roku. Jaz ten wchodzi razem ze śluzami w skład Stopnia Wodnego Rędzin – ostatniego stopnia wodnego w obrębie Wrocławia. Konstrukcja jazu jest żelbetowa, ma trzy przęsła, jego całkowita długość wynosi 133 m. Spad wody - 2 m. Częścią jazu jest most, przebiegający nad budowlą i terenem zalewowym wyspy, o łącznej długości 228 m.

Wjazd do lasku Pilczyckiego od strony działek


Jadąc przez las dojeżdżamy nad rzekę, gdzie stoi jaz

Jaz w całej okazałości

W tle najwyższy pylon w Polsce mostu Rędzińskiego

Środkowe przęsło z zasuwami

Zbliżenie na jeden z filarówJaz zapisał się epizodem w wojennej historii Wrocławia, mianowicie tu w nocy z 4 na 5 kwietnia 1945 r., trzy odcięte bataliony grupy bojowej "Tilgner" uciekając przed czerwonoarmistami, przeprawiły się przez jaz na Rędzinie.
źródło: http://fotopolska.eu

Most Rędziński z oświetlonym pylonem


I na koniec panoramy z dwóch stron jazu :) 

Z lewej strony las Pilczycki, z prawej wyspa RędzińskaWybrane źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz