na poligonie...

na poligonie...

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Przez pola irygacyjne rowerem

Pomysł na wycieczkę zrodził się spontanicznie. Ostatnio nie miałam pomysłu, gdzie pojechać rowerem, a może by tak przez pola irygacyjne do Lesicy? Byle z dala od szosy, bezdrożami, polnymi drogami, podziwiając bezludne okolice. Taki reset od asfaltowych ścieżek rowerowych. Nie zdawałam sobie tylko sprawy, że przyjdzie mi się zmierzyć z baardzo błotnistą trasą... To był prawdziwy "extreme tour z błotkiem" ;) Na koniec dotarłam do Lesicy, gdzie zaliczyłam zasłużony odpoczynek i mały bonus w postaci dwóch opuszczonych domów. Nie muszę chyba dodawać, że rower po tej wycieczce poszedł do kompleksowego mycia, a ciuchy do pralki, ale takie są uroki ekstremalnej jazdy przez błoto.

Moja trasa wiodła od Mostu Milenijnego przez pola irygacyjne Osobowic, następnie przez Rędzin i dalej kamienną drogą do Lesicy. Pola irygacyjne są w pełni dostępne i przejezdne, jednak nie każdy może wytrzymać wszechobecny fetor ścieków (zimą mniej dokuczliwy). Latem przebywanie tutaj utrudnia gigantyczna wręcz liczba komarów.
źródło: www.tuwroclaw.com

Pola irygacyjne zostały założone w 1890 jako naturalna oczyszczalnia ścieków. Obecnie wykorzystanie pól jest znacznie mniejsze dzięki nowej oczyszczalni na Janówku. Teren pól obejmuje obszar o powierzchni 1100 ha, położony na prawym brzegu Odry, w północnej, peryferyjnej części Wrocławia, pomiędzy osiedlami: Osobowice (od południa), Rędzin i Lesica (na południowy zachód), Lipa Piotrowska i Świniary (na północny wschód). Środkową część pól przecina obwodnica miasta. 

Podwrocławskie pola irygacyjne są największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Dzięki swym rozmiarom posiadają szczególne znaczenie dla środowiska przyrodniczego jako miejsce występowania wielu gatunków ssaków i ptaków. Jest to obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, miejsce lęgów i przelotów rzadkich gatunków. Tereny te są licznie odwiedzane przez wrocławskich ornitologów.

Z planów inwestycyjnych miasta wiadomo, że w przyszłości część pól (od obwodnicy do Osobowic), będzie przeznaczona pod zabudowę mieszkalną i fabryczną. artykuł 1 artykuł 2 artykuł 3 artykuł 4 Planuje się zabudowanie prawie 900 ha terenu, pozostała część 200 ha zostanie z inwestycji wyłączona. Jak nietrudno przewidzieć, inwestycje te niekorzystnie wpłyną na populację występujących tu zwierząt.

Pola irygacyjne na Osobowicach


Teren pokryty jest siecią kanałów i osadników
Część nieużywanych osadników zarasta


W Rędzinie stoi pomnik ofiar I wojny światowej z 1919 r.


Znalezione na polach Rędzina


Opuszczone domy w Lesicy
Wybrane źródła:
http://pl.wikipedia.org
http://obszary.natura2000.org.pl
http://www.foto-ptaki.pl
https://pl-pl.facebook.com/WroclawskiePolaIrygacyjne


Życzę wszystkim Czytelnikom spokojnych, pogodnych świąt. 
Niech będą one okazją do zadumy i radości z rodzinnego spotkania.
Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk. 
Czego Wam jak i sobie serdecznie życzę :)

2 komentarze:

 1. Wszystkiego najlepszego i dla Ciebie Pat!
  A co do wycieczki. Jak widać, taka bezśnieżna zima też ma swoje zalety. Można z powodzeniem przedłużyć sezon rowerowy ;)

  P.S. Bardzo ciekawy reportaż, fantastyczne miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki i życzę wielu udanych wpisów w Nowym Roku :)
  PS. Mój sezon rowerowy trwa, dopóki prawdziwa zima ze śniegiem nie nadejdzie ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń