na poligonie...

na poligonie...

środa, 14 maja 2014

Rekon i Operacja Zachód

W weekend 10-11 maja wzięłam udział w dwóch militarnych imprezach, odbywających się w tym samym czasie we Wrocławiu: Rekon czyli III Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej i Pojazdów Militarnych oraz Operacja Zachód - VI Majówka Militarna. W końcu udało mi się odwiedzić obie imprezy, bo wcześniejsze edycje niestety przegapiłam. Co łączy te wydarzenia ze sobą? Obie imprezy skupiają miłośników i kolekcjonerów pojazdów militarnych i techniki wojskowej, połączone z prezentacją sprzętu służb mundurowych. Pierwsza odbyła się w kuluarach Hali Stulecia, druga na poligonie w Rakowie miała charakter plenerowo-rekreacyjny. 

Na Rekonie prezentowały się rozmaite grupy rekonstrukcji historycznych, służby mundurowe i ratownicze, właściciele historycznych pojazdów wojskowych i pasjonaci historii. Równocześnie odbywały się pokazy m.in: ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego, pojazdów i sprzętu Policji, Straży Miejskiej oraz inscenizacje i seminaria. Oczywiście nie mogło zabraknąć wrocławskich grup takich jak: Festung Breslau, Militarni Wrocław czy Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne. Oprócz prezentacji grup znalazły się też wystawy współczesnych formacji wojskowych, w tym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, WKU, NSR, żandarmerii, ONZ. Kolekcjonerzy  militariów mogli zaopatrzyć się na kilku stoiskach z wojskowymi gadżetami i ciuchami. Nie zapomniano też o najmłodszych - przygotowano strzelnicę interaktywną. 

Ilość wystawionego sprzętu i pojazdów robiła naprawdę duże wrażenie. Można było obejrzeć oryginalne pojazdy różnych armii i cywilne, m.in. pojazdy opancerzone typu BRDM czy SKOT, UAZy, Willysy, motocykle wojskowe, pojazd gąsienicowy NSU Kettenkrad, czarną wołgę, a nawet replikę samolotu JAK-9. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcia, porozmawiać z uczestnikami grup, wziąć do ręki broń. Jednym słowem poczuć klimat prawdziwie wojskowego ducha z dawnych lat. Na mnie sympatyczne wrażenie zrobiła biesiada przy stole żołnierzy z Wermachtu i ich rodzin w scenerii jakby żywcem wyjętej z filmu o Niemcach w latach 30-tych.

Co ciekawe, w tym samym czasie, na płycie głównej Hali odbywały się Targi Gier CD-Action EXPO i wielu odwiedzających z ciekawością przychodziło pooglądać militaria. Tłum fanów przebranych za postacie z gier i filmów SF mieszał się z żołnierzami niemieckich, polskich i radzieckich oddziałów... 

Nieco inny charakter miała Majówka Militarna na poligonie. Operacja Zachód jest przede wszystkim miejscem ekspozycji pojazdów w plenerze, manewrów i pokazu sprzętu w terenie. Tutaj jednostki wojskowe prezentowały swoje nowoczesne pojazdy i broń obok starego wyposażenia grup rekonstrukcyjnych. Wystawie towarzyszyły co dwie godziny dynamiczne pokazy sprzętu - czołgów, wozów bojowych, wyrzutni rakiet, specjalistycznego sprzętu saperskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się dwa popularne czołgi: nowoczesny Leopard 2 A4 oraz replika T-34, tego, który grał "Rudego 102" w filmie "Czterej pancerni i pies".

Stoiska i prezentacje przygotowały m.in. Agencja Mienia Wojskowego, 1 Brzeski Pułk Saperów, 4 Regionalna Baza Logistyczna, 10 Brygada Kawalerii Pancernej, 10 Pułk Dowodzenia, 11 Dywizja Pancerna, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, 23 Śląski Pułk Artylerii, z Wrocławia: Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, Stowarzyszenie "Twierdza Wrocław", Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i wiele, wiele innych...

Dodatkowymi atrakcjami majówki były: stoiska z militariami i odzieżą militarną, mobilne muzeum wojskowe z Kraliky w Czechach, wojskowa grochówka, strzelnica, a także zawody w rzucie granatem do celu i łopatką saperską na odległość. W trakcie Operacji na estradzie poligonowej odbywał się przegląd piosenek wojskowych z udziałem zespołów wokalnych oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji była 50 rocznica nakręcenia kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”. Z okazji jubileuszu zorganizowano takie atrakcje jak: spotkanie z Markiem Łazarzem - autorem monografii o serialu, wybory sobowtórów bohaterów filmu i "najładniejszego" Szarika, koncert piosenek z serialu, spotkanie Klubu Pancernych, jazda czołgiem "Rudy" po poligonie...

Największą atrakcją w sobotę, która zgromadziła tłumy oglądających, był pokaz odbicia zajętego przez rebeliantów "Check Point'u" z udziałem żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Jeszcze większą inscenizację przygotowano w niedzielę, na finał majówki. Był to pokaz "Kryptonim Desant" wg fikcyjnego scenariusza Zbigniewa Łukaszczuka, prezesa Stowarzyszenia "Twierdza Wrocław". W potyczce wzięły udział samoloty, spadochroniarze, współczesne pojazdy pancerne - Rosomaki. Był desant skoczków, poprzedzony walką powietrzną samolotów, walki wręcz i wybuchy pirotechniczne. W pokazie uczestniczyli żołnierze z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Podsumowując: atrakcji było naprawdę sporo, chętni mogli z bliska obejrzeć pojazdy wojskowe, a nawet do niektórych wejść, potrzymać współczesną broń, porozmawiać z żołnierzami jednostek i grup rekonstrukcyjnych, wziąć udział w rzucie granatem bojowym i saperką, na stoiskach kupić umundurowanie i gadżety militarne, a także popatrzeć na manewry bojowe. Plusem dla organizatorów było zorganizowanie bezpłatnego dojazdu na poligon i z powrotem autobusem MPK. Szkoda, że dwie imprezy odbywały się w tym samym czasie, przez co nie wszyscy miłośnicy militariów mogli w nich uczestniczyć. Ja zaliczyłam Rekon i dwa dni Operacji Zachód i nie żałuję poświęconego czasu. Było warto spędzić go w prawdziwie wojskowym nastroju :)

Zapraszam do obejrzenia fotograficznej relacji z imprez:

Oficjalny plakat Rekonu

Niektóre z wystawionych pojazdów zabytkowych
oraz broń i umundurowanie różnego typu...

Replika samolotu JAK-9

Stoisko wojsk ONZ


Grupa rekonstrukcyjna z Wrocławia - "Festung Breslau"
Pojazd wielozadaniowy NSU-Kettenkrad


Stowarzyszenie Historyczne "Bataliony Obrony Narodowej" z WieluniaGrupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Oberschlesien


Klub Miłośników Historii "Warszawa"


Stowarzyszenie Sympatyków Pojazdów Militarnych "Rota" z Radomska

...była też enerdowska służba bezpieczeństwa Stasi...


...i nasza Milicja Obywatelska...


Rodzinna atmosfera z udziałem Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych z CzęstochowyStoisko z kolekcją militariów
Operacja Zachód 2014

Grupa Operacyjna "Maxxim" prezentowała swoje wyposażenie


Grupa rekonstrukcyjna oddziału"Infidels" z Afganistanu


Stoisko saperskie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu

Robot saperski - TALON 4 w "akcji"

Saper w czasie pokazu rozminowania

Na poligonie prezentowano współcześnie używany sprzęt w jednostkach Wojska Polskiego, m.in. Rosomaki 

Trał przeciwminowy "Bożena 4"


Wyrzutnia rakiet WR-40 "Langusta"


Pojazd inżynieryjny wielozadaniowy


Samochód terenowy Humvee

...i jego wnętrze...Żołnierze z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych zapoznawali chętnych z uzbrojeniem

Fota z Berylem musi być ;)

...i Glauberytem...

Pokaz czołgu T-34 "Rudy"


...i wyrzutni rakiet...

Rosomak podczas pokazu "Kryptonim Desant"


T-34 cieszył się największym zainteresowaniem pośród pojazdów

...i niemiecki Leopard 2A4...


Wojskowe muzeum Kraliky przyjechało z Czech

Na scenie odbywał się III Przegląd Piosenki i Melodii Wojskowych, występowały zespoły wokalne i Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych


6 komentarzy:

 1. Wspaniałe relacja! Zacne imprezy. Na "Rekon" pojechał mój znajomy z Radomska (Rota). Muszę go wypytać o wrażenia :)
  Bardzo lubię takie spędy, szczególnie te o posmaku czysto militarnym, ale często nie starcza czasu by się na nich zameldować. W zeszłym roku planowałem pojechać do Bielska na "Operację Południe", ale na kilka dni przed zmuszony byłem zarzucić projekt :( Może w tym roku starczy trochę czasu na jakiś militarny wyskok? Oby- choć jak na razie się nie zanosi. Bo przyznam Ci, że jednak zdecydowanie bardziej wolę dziś wolne chwile poświęcić na łażenie po Sudetach :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonale Cię rozumiem, ja też wolę w wolnym czasie wyjechać w góry, choćby nawet na pobliską Ślężę :) A imprezy militarne, giełdy staroci czy Moto Bazar, zwłaszcza te z Wrocławia, z racji zainteresowań, staram się w miarę możliwości odwiedzać, choćby Operację Zachód - na poligon w Rakowie mam blisko, więc szkoda byłoby opuścić... Muszę też kiedyś wybrać się w końcu do Borne-Sulinowa na zlot, choć to niestety daleko ode mnie... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. To się Zachód rozrósł... pamiętam jak sam byłem rok czy dwa lata temu, taki mały wiejski piknik, nie było po czym chodzić. Co prawda mogę mieć wypaczone oczekiwania w stosunku do wielkości po Boryszynie i Darłówku (Darłowie?).
  Co do Rekonu, z założenia byłem tuż obok, na CD-Action Expo, i Rekon potraktowałem jako eklektyzm imprezowy łącząc je obie w obiektywie :)
  http://wroclawfantastyczny.blogspot.com/2014/05/z-kronik-policyjnych-catwoman-na.html

  A przy okazji, podzielę się info o kolejnej imprezie, tym razem blogowej:
  https://www.facebook.com/events/296992407133365/?context=create&ref_dashboard_filter=upcoming&source=49
  Jak nie masz facebooka, to po krótce: 7 czerwca, spotkanie blogerów, Muzeum Powozów w Galowie/Żurawinie (tuż pod Wrocławiem).

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam po raz pierwszy na Operacji Zachód i Rekonie i nie zawiodłam się, na CD Action tylko zerknęłam przez otwarte drzwi, tłumy ludzi mnie skutecznie zniechęciły do odwiedzin, wolę poczytać Twoją relację :)
  Co do spotkania blogerów, fajna inicjatywa, mam nadzieję, że "wykroję" trochę czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętaj, że do jutra wypadałoby potwierdzić obecność na spotkaniu. Pewnie kilka osób więcej wpuszczą w razie czego, ale pewnie też będzie trochu nieogarniętych co na ostatnią chwilę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki, zgłosiłam już swój udział :) A tu nowy profil skupiający dolnośląskich blogerów: https://www.facebook.com/pages/Dolno%C5%9Bl%C4%85skie-blogi/1386142341675170

  OdpowiedzUsuń