na poligonie...

na poligonie...

piątek, 4 października 2013

Rowerowy rajd trasą Twierdzy Wrocław

W ostatnią niedzielę września wzięłam udział z siostrą w rajdzie rowerowym Twierdzy Wrocław. Imprezę zorganizowała Tramposfera i Muntii. Idea rajdu bardzo ciekawa, bowiem trasa pokrywała się w większości z drogą z rowerowego przewodnika po obiektach militarnych Wrocławia. O przewodniku pisałam już we wcześniejszym poście. Organizatorzy oferowali dwa warianty trasy: ekstremalna - niecałe 60 km i basic - ok. 30 km. My zmierzyłyśmy się z podstawową. Zbiórka dla uczestników tej trasy była na Dworcu PKP na Brochowie o 8.30. Startowały tu wyłącznie drużyny 2-3 osobowe. 

Zadaniem uczestników było odszukanie punktów kontrolnych, zlokalizowanych w pobliżu schronów według mapki, którą dostała każda drużyna. W niektórych miejscach trzeba było wykonać dodatkowe zadania, aby zaliczyć punkty. I tak np. w Lesie Rakowieckim, w otoczeniu pozostałości stanowisk przeciwlotniczych, zadanie polegało na strzelaniu do tarcz ukrytych w lesie. Inne zadanie wymagało już wiedzy z historii Festung Breslau - trzeba było odpowiedzieć poprawnie na przynajmniej trzy pytania o schronach kompanii piechoty. Jeszcze inne zadania były już czystą zabawą, np. przeciąganie liny czy przejście dróżką w okularach fałszujących obraz. Wygrywał ten zespół, który najszybciej dotarł na metę z zaliczonymi punktami. 

Oczywiście cała impreza przebiegała w świetnej atmosferze, nie było nudy, uczestnicy doskonale się bawili, pogoda też dopisała (mimo mroźnego rana w porze startu). Zwieńczeniem rajdu było ognisko w Lesie Osobowickim, pieczenie kiełbasek i ogłoszenie wyników. Trzy pierwsze miejsca z każdej trasy były premiowane dyplomami, a dla każdego uczestnika przewidziano nagrody: mapy, przewodniki rowerowe, gadżety. Dodatkową atrakcją dla chętnych było zwiedzanie z przewodnikiem fortu piechoty nr 6 na Polanowicach. Myślę, że wszyscy rowerzyści wyjechali zadowoleni, każdy dzielnie się spisał, a przede wszystkim liczyła się dobra zabawa! :) Duże brawa należą się organizatorom za niebanalny pomysł na rajd z udziałem zapomnianych już niestety obiektów Twierdzy Wrocław.


Trasa basic rajdu rowerowego ze strony: www.traseo.pl

W drodze na miejsce zbiórki, jadąc wałem Odry o 7.30

Zbiórka uczestników pod dworcem PKP na Brochowie


Na trasie...


Schron mobilizacyjny przy kanale odpływowym Odry z punktem kontrolnym


W poszukiwaniu punktu kontrolnego

Część trasy przebiegała dziką ścieżką na wale Widawy

Krótki odpoczynek...

Punkt kontrolny w Forcie Przygody na Polanowicach

Jedno z zadań dodatkowych

Schron piechoty nr 6 jest pod opieką Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego

Schron nr 9 przy ul. Pełczyńskiej

Meta rajdu w Lesie Osobowickim

Ognisko dla wszystkich uczestników

2 komentarze:

  1. Świetna impreza! Nie dość że rower (najcudowniejszy środek transportu kołowego), to jeszcze trasa, dzięki której można było "dotknąć" historii. Cóż chcieć więcej? W moim przypadku tylko jednego- przeprowadzki do Wrocławia ;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Po cichu liczę na więcej podobnych rajdów, uwielbiam wycieczki rowerowe :) Kto wie, może kiedyś zawitasz na dlużej we Wrocławiu, jest tu wiele ciekawych imprez ;) Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń