na poligonie...

na poligonie...

wtorek, 22 października 2013

Las Rakowiecki

Dzisiaj napiszę o pewnym niewielkim, wrocławskim lesie, położonym we wschodniej części miasta. Las Rakowiecki, bo o nim mowa, leży na terenie osiedla Rakowiec (kiedyś wsi Zedlitz - Siedlce), między rzekami Odrą a Oławą. W latach 40-tych na tym terenie była łąka, las posadzono dopiero po wojnie w 1965 r. Do lasku można dojść od ul. Rakowieckiej lub przez Kładkę Siedlecką od osiedla Wilczy Kąt. Idąc wzdłuż ścieżki prowadzącej od Kładki do ul. Międzyrzeckiej, można dostrzec szereg pewnych tajemniczych ruin.

Nie jest to zwyczajny las, bowiem w czasie Festung Breslau znajdowały się tu stanowiska dział przeciwlotniczych. Są to jedyne pozostałości z 14 podobnych obiektów, które rozlokowane były dookoła miasta. W czasie oblężenia stacjonowała tutaj bateria artylerii przeciwlotniczej Heimat-Flak-Batterie 266./VIII.  Na podstawie zachowanych resztek stanowisk wynika, że założenie składało się z sześciu dział 2 cm, sześciu obmurowanych stanowisk dział 8,8 cm oraz baraków dla obsługi. Niewiele wiadomo o obsadzie baterii, mogła to być jednostka polowa Luftwaffe, odpowiednio przeszkolone oddziały RAD-u czy batalion Volkssturmu. 

Jak każde miejsce związane z II wojną posiada swoje tajemnice i legendy. Jedną z nich są znalezione w lesie kości ludzkie. Według niepotwierdzonej hipotezy są to kości żołnierzy (z obsługi dział?)  rozstrzelanych przez czerwonoarmistów. Jeszcze inna opowieść głosi, że przy budowie baterii pracowali robotnicy przymusowi z pobliskiego obozu pracy na Rakowcu, na których dokonano masowej egzekucji. Ich mogiły znajdują się rzekomo koło Kładki Siedleckiej przy rzece Oławie... 

Teren lasku od dawna jest licznie odwiedzany przez wszelkiej maści poszukiwaczy skarbów. Na pewno sprzyja temu fakt, że zwożono tu poniemieckie śmieci z czasów powojennych, kiedy odgruzowywano miasto. Wciąż można tu znaleźć resztki starej porcelany, buteleczki, guziki, monety itp. Od wojny las jest nielegalnym wysypiskiem wszelakich śmieci. Chodząc po lesie, co krok natykam się na mnóstwo rozrytych dołów - ślady "działalności" eksploratorów. Generalnie jest to miejsce dzikie i dość odludne, można śmiało polecić je wszystkim lubiącym klimat poniemieckich ruin oraz chcącym wygrzebać jakąś "pamiątkę".

Wejście do lasu od strony ul. Międzyrzeckiej

Wzdłuż głównej alei leżą ruiny stanowisk dział przeciwlotniczych

Pozostałości po fundamentach baraków
Jedna z kilku podstaw pod działo 2 cm

Kolejna z podstaw pod "dwudziestkę"W lesie zachowało się sześć obmurowanych stanowisk dział typu flak 8,8 cm


Zbliżenie na podstawę mocowania działa


Jeden z kawałków porcelany znaleziony w lesie

W pobliżu Kładki Siedleckiej ma znajdować się masowa mogiła pomordowanych więźniów

Rzeka Oława opływa las od południa

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam tego typu miejsca. Gdzie historia ociera się o nogi, i czuć klimat wielu dramatycznych wydarzeń z przeszłości. A jak jest to II WŚ to już w ogóle...
  Pozdrówka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja praktycznie od dziecka łażę po lasach z wojenną przeszłością ;) Na szczęście takich miejsc nie brakuje we Wrocławiu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Małe sprostowanie, te okrągłe, "kwietnikowe" cokoły nie są podstawami pod działka kal. 2 cm. Ustawiano na nich znacznie większe, zdobyczne armaty 7,5 cm Flak 97(f). Gdzieś na przełomie 1943/44 r. armaty te, jako przestarzałe, zdemontowano i zastąpiono znacznie nowocześniejszymi armatami kal. 8,8 cm ustawionymi na nowo wybudowanych stanowiskach. We Wrocławiu podstawy po zdobycznych "Schneiderach" można jeszcze oglądać na Polance Popowickiej. Tam także zostały z czasem zastąpione przez armaty 8,8 cm, których stanowiska usytuowano w zachodniej części polany.
  Pzdr.
  Alkali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za sprostowanie, nie jestem specem w tych sprawach, opierałam się na dostępnych mi materiałach, gdzie podano taki kaliber dział. Dobrze, że taka uwaga padła, widać, że czytasz wnikliwie ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Witam, ja również dodam małe sprostowanie. We Wrocławiu jest 5 dzielnic:Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Psie Pole i Krzyki, w tej ostatniej znajduje się osiedle Rakowiec.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za zwrócenie uwagi, to niedopatrzenie z mojej strony zostało już poprawione.
  Pozdrawiam również

  OdpowiedzUsuń