na poligonie...

na poligonie...

czwartek, 22 sierpnia 2013

Przewodnik rowerowy "Szlak Odry"

Nowy przewodnik rowerowy „Szlak Odry” wydała sekcja rowerowa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Jest to kolejny bezpłatny przewodnik, tym razem prowadzi trasami wzdłuż rzeki w granicach miasta. O przewodniku po fortyfikacjach pisałam TU. Podobnie jak w poprzednim, znajdziemy tu 4 mapy z opisem poszczególnych miejsc i obiektów na trasie oraz mapkę ze szlakiem w centrum Wrocławia. Oprócz map zawarto opis stopnia trudności, nawierzchni trasy oraz czas przejazdu i przydatne rady.

Na mapach zaznaczono najważniejsze atrakcje turystyczne oraz wskazówki jak dojechać rowerem do wybranych obiektów, leżących poza trasą główną, np. do Rynku, Muzeum Narodowego, Stadionu Miejskiego czy Wyspy Opatowickiej. Szlak Odry podzielony został na dwie części. Północna cześć prowadzi od Wyspy Opatowickiej wałami przeciwpowodziowymi z dala od ruchu samochodowego. Natomiast południowa część biegnie od Trestna przez ruchliwe centrum miasta wzdłuż Fosy Miejskiej, Leśnicę i łączy się z trasą północną w okolicach Mostu Milenijnego. Można też podzielić trasę na kilka etapów, aby poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z opisanymi obiektami.

Warto wspomnieć, że Szlak Odry w obrębie Wrocławia jest częścią tzw. Rowerowego Szlaku Odry o długości około 1064 km. Powstał on w 2005 r. i biegnie przez cztery województwa: śląskie, opolskie, dolnośląskie i lubuskie. Głównym celem szlaku jest ukazanie walorów przyrody obszarów nadrzecznych  i atrakcji turystycznych okolicy. Oznaczony jest niebieskimi znakami, na odcinku od Wrocławia prowadzi do Kostrzyna. Dalej rozpoczyna się szlak „Zielona Odra”, który biegnie wzdłuż rzeki do Szczecina.

Przewodnik rowerowy można odebrać osobiście w w Urzędzie Miejskim przy ulicy G. Zapolskiej 2/4, pokój 503 (wejście od ulicy J. Piłsudskiego) oraz w księgarni "Podróżnik" przy ulicy Wita Stwosza 19/20. Do rozdania jest 900 sztuk, więc warto się pośpieszyć, żeby otrzymać swój egzemplarz.

Przewodnik wydany został w poręcznym małym formacie z twardymi okładkami. Dla zainteresowanych będzie przydatnym źródłem informacji o nadodrzańskiej trasie. Choć adresowany jest dla rowerzystów, może się przydać i na pieszych wędrówkach. Na pewno sprawdzi się na niejednym spacerze i przejażdżce wzdłuż Odry.. Polecam! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz