na poligonie...

na poligonie...

sobota, 15 lutego 2014

Młyn Różanka

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to przysłowie można odnieść do dzisiejszego tytułowego obiektu, znajdującego się niemal na moim "podwórku". Przyznam, że mijając po drodze pewne budynki od wielu lat, przestaję z czasem zwracać na nie uwagę. Ot, wtapiają się w tło i stanowią stały, niezmienny element krajobrazu. Tak jak ów młyn - odkąd mieszkam na Różance, nie zwracałam dotąd na niego specjalnej uwagi. Do 2011 r. mieściła się tutaj fabryka makaronów Malma, znana m.in. z reklamy z udziałem Sophii Loren. Po upadku firmy, Malmę kupiła spółka Lubella. O historii upadłości Malmy możecie przeczytać tu: artykuł 1artykuł 2blog. Obecnie budynki po dawnej fabryce stoją opuszczone, prawdopodobnie w przyszłości zostaną rozebrane pod nowe inwestycje... 

Trochę faktów z historii dawnego młyna Różanka. Zbudowany został w latach 1916-18 przez spółkę Rosenthaler Mühlenwerke AG. Początkowo produkowano tu mąkę pszenną i żytnią, ryż łuskany i kasze. W latach 30. wybudowano nowy silos. Po wojnie ocalały ze zniszczeń młyn przejęło wojsko. W 1946 r. rozpoczęły działalność Zakłady Młynarskie. Po prywatyzacji w 1994 r. zakłady przejęła firma Malma z Malborka. Malma była pierwszym importerem pszenicy durum z Kanady, produkowała m. in. makarony, kasze i pierogi.

Zdjęcia te zostały zrobione na początku lutego, kiedy spadło trochę śniegu. Dziś po zimie we Wrocławiu nie ma najmniejszego śladu... Dawna fabryka jest strzeżona przez firmę ochroniarską, nie było możliwości wejścia na jej teren, stąd zdjęcia zostały zrobione za ogrodzeniem.

Młyn Różanka z 1929 r., widok od wschodu

Główne wejście na teren dawnego zakładu, od ul. Młynarskiej


Hale produkcyjne 

"Kaszarnia" na terenie dawnego młyna

Elewatory zbożowe, od ul. Ligockiej

Silos wybudowany w 1938 r.


Zabudowania dawnego młyna od ul. Ligockiej

Dawny budynek stacji Wrocław - Różanka z nieużywaną bocznicą kolejową


Wybrane źródła:
Ecyklopedia Wrocławia, Wrocław 2006
Młyn Różanka zdjęcia
Młyn Różanka zdjęcia
Malma Wikipedia


2 komentarze:

  1. Trochę szkoda, że nie można było wejść na teren i pokręcić się po samym młynie. Ale i tak relacja ciekawa.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja tam byłem morzna wejśc przez okna ale trzeba uwarzać na ohrone

    OdpowiedzUsuń