na poligonie...

na poligonie...

wtorek, 30 kwietnia 2013

Forty - zwiedzania ciąg dalszy

Kontynuując zwiedzanie fortów (do czego w dużej mierze natchnął mnie rowerowy przewodnik :) nie mogłam pominąć trzech z nich, usytuowanych w dość bliskim sąsiedztwie, niemalże na linii prostej. Chodzi o fort piechoty nr 7, nr 8a i schron piechoty nr 9. 

Pierwszy z wymienionych - fort piechoty nr 7 znajduje przy ul. Żmigrodzkiej (przy rondzie węzła Wrocław Północ AOW). Fort leży na terenie ogrodzonym siatką, w bezpośrednim sąsiedztwie auto-szrotu. Miejsce wygląda  na opuszczone, nie jest pilnowane przez ochronę. Aby dostać się do fortu, wystarczy przejść pod siatką przez okop. W składzie zabudowań fortecznych tradycyjnie znajdziemy: schron główny, dwa schrony - wartownie ustawione na obu flankach, schron obsługi  karabinu maszynowego w części wschodniej oraz ciąg żelbetowych transzei, częściowo zasypanych ziemią i śmieciami. Wejście do schronów - wartowni uniemożliwiło znaczne zalanie terenu, niemniej jednak w przedsionku głównego schronu można poruszać się po drewnianych kładkach. Budynek głównego schronu wybudowany został w roku 1894, w 1906 r. do fasady schronu dobudowano betonowy płaszcz, mieszczący komory wentylatorów oraz dwa nowe przedsionki.
Wzgórze forteczne, teren wokół fortu jest zaśmiecony

Schron główny posiada sześć wejść


Do schronu można wejść po drewnianym podeście

  W środku zalany przedsionek

W przedsionku zachowały się oryginalne drzwi przeciwodłamkowe

Korytarz przebiega przez cały schron

Jedno z zalanych pomieszczeń o kształcie koleby

Schron - wartownia na prawej flance




Drugi schron - wartownia po lewej stronie


W pobliżu drugiego schronu znalazłam resztki kamiennej tablicy z napisem: Gebr. Huber. Breslau (?)

Fragment żelbetowych transzei, za nimi auto-szrot


Kolejnym obiektem na mojej trasie był fort piechoty nr 8a, leżący niedaleko ul. Ostowej. Po drodze minęłam fort nr 8 na wzgórzu Owsianka - jedyny obiekt pierścienia obronnego, będący dotychczas w posiadaniu wojska. Teren jest ogrodzony zasiekami i pilnowany przez firmę ochroniarską. Za płotem znajduje się prawdopodobnie fort piechoty zbudowany na bazie schronu kompanii piechoty. Brak dokładnych danych na temat tego obiektu.

Jadąc ul. Ostową skręcam w lewo i po chwili docieram na teren opuszczonej i mocno zdewastowanej bazy wojskowej, gdzie mieści się mój cel. Tutaj, obok ruin ceglanych budynków stoi fort piechoty nr 8a z 1914 roku. W jego skład wchodzą dwa schrony piechoty, na flankach znajdują się dwa zrujnowane wysunięte schrony dla obsługi karabinów maszynowych. W pobliżu można znaleźć resztki okopów – rejony te były najmocniej umocnionym odcinkiem linii Widawy. I tu wejście do schronów okazuje się niemożliwe, są całkowicie zalane wodą. 

Obecnie nieużytkowany teren stał się dzikim wysypiskiem śmieci

Schron piechoty




Wewnątrz pomieszczenia wyłożone są blachą żebrowaną

 Schrony straży


Po jednostce wojskowej pozostały słupy ogrodzenia, za nimi resztki okopów

Pozostałości po okopach


Opuszczam teren jednostki i jadę dalej ul. Ostową do głównej ul. Pełczyńskiej, podjeżdżam kawałek i skręcam w lewo, gdzie znajduje się ostatni obiekt - schron kompani piechoty nr 9. Obiekt ma dobudowany pancerz betonowy. Sąsiadują z nim dwa schrony-wartownie na obu flankach. 

Schron główny ma kilka wejść, wszystkie są zamurowane





Przez wybitą dziurę wchodzę do środka

Przedsionek przy wejściu

Wewnątrz znajdują się dwa korytarze, to pierwszy z nich

Drugi korytarz łączy się z pomieszczeniami



Pomieszczeń jest sześć, wszędzie mnóstwo rozbitych szkieł i śmieci




Widok z pomieszczenia na dwa korytarze oraz ...ślady po "dzikich lokatorach"

Jedna z komór wentylacyjnych



Na końcu korytarza znajduje się pomieszczenie ze studnią

Studnia jest głęboka na około 2 metry

Na koniec idę zobaczyć dwa schrony - wartownie. Wyjątkowo są mniejsze od wcześniej spotykanych. Schron na prawej flance posiada przerobione współcześnie wejście, schron na lewej flance leży na prywatnej posesji. Oba są niedostępne.

Schron po lewej

Schron po prawej

wtorek, 23 kwietnia 2013

Przewodnik rowerowy po obiektach militarnych Wrocławia

Jako, że wiosenna aura sprzyja rowerowym i pieszym wycieczkom chciałabym polecić wszystkim zainteresowanym fortyfikacjami bezpłatny przewodnik dla rowerzystów "Obiekty militarne Wrocławia". Przewodnik został wydany przez Urząd Miejski Wrocławia z inicjatywy Wrocławskiej Kampanii Rowerowej i był darmowo dystrybuowany na wiosnę wśród rowerzystów. Aby dostać jeden egzemplarz można zgłosić się do Sekcji ds. rozwoju ruchu rowerowego Urzędu Miasta przy ul. Gabrieli Zapolskiej 2/4. Jest to ciekawa propozycja na zwiedzanie obiektów Twierdzy Wrocław, nie tylko dla miłośników dwóch kółek, ale także dla pasjonatów i odkrywców historii stolicy Dolnego Śląska.

Przewodnik zawiera cztery mapy, na których wyznaczono trasę obejmującą 30 obiektów militarnych z czasów II wojny światowej i wcześniejszych. Trasa liczy 54 kilometry i prowadzi wokół całego miasta wzdłuż wewnętrznego pierścienia obronnego. Szlak rowerowy nie objął swoim zasięgiem wszystkich, istotnych obiektów Twierdzy, pomija te znajdujące się poza "głównym pierścieniem" w granicach miasta. Obiekty zamieszczone w przewodniku to:

- schron kompanii piechoty nr 20 przy ul. Wiaduktowej
 - pozostałości po stanowiskach obrony przeciwlotniczej w Lesie Rakowieckim
 - schron kompanii piechoty – I.R. (Infanterie Raum) nr 1 przy ul. Dembowskiego
 - dwa mobilizacyjne schrony piechoty na Grobli Łaniewskiej
 - dwa mobilizacyjne schrony piechoty na ul. Ludowej
 - schron mobilizacyjny piechoty przy ul. Ceglanej
 - schron kompanii piechoty nr 2 przy ul. Ełckiej
 - schron piechoty nr 3 przy ul. Rakowej
 - fort piechoty nr 4 na Lisiej Górze
 - schron piechoty nr 5 przy ul. Redyckiej
 - fort piechoty I. St. (Infanterie Stellungen) nr 6 przy ul. Polanowickiej
 - fort piechoty I. St. nr 7 przy ul. Żmirodzkiej (przy rondzie węzła Wrocław Północ AOW)
 - fort piechoty nr 8 i 8a na Górze Owsianka
 - schron kompanii piechoty nr 9 przy ul. Pełczyńskiej
 - ruiny schronu kompanii piechoty nr 9a w Lesie Osobowickim
 - schrony przeciwlotniczy w wale przy ul. Osobowickiej
 - artyleryjski blokhaus kolejowy przy moście Milenijnym
 - schron piechoty nr 10 przy Cmentarzu Żydowskim (ul. Lotnicza)
 - ruiny schronu piechoty nr 10a przy ul. Bystrzyckiej
 - schron piechoty nr 11 przy ul. Strzegomskiej
 - schron piechoty nr 12 (okolice ul. Klecińskiej)
 - schron piechoty nr 13 między Cmentarzem Grabiszyńskim a Ślęzą
 - schron piechoty nr 14 przy ul. Odkrywców
 - ruiny schronu kompanii piechoty nr 15 (skrz. ul. Skarbowców/ul. Wietrzna)
 - mały schron cywilny przy ul. Pawiej

Oprócz map znajdziemy tu krótki opis najczęściej spotykanych obiektów na trasie, wskazanie przebiegu i lokalizacji poszczególnych schronów. Szlak rowerowy poprowadzono tak, aby był możliwie przejezdny w każdych warunkach pogodowych. Trzeba jednak pamiętać, że fortyfikacje były lokowane w miejscach ukrytych roślinnością, nasypami lub w zagłębieniach, co dla rowerzystów może stanowić trudność – szczególnie po opadach deszczu. Trasa jednak nie wymaga specjalnego przystosowania roweru, choć autorzy przewodnika proponują, aby wybrać się na wycieczkę rowerem trekkingowym lub turystycznym.

W przewodniku zaznaczono kilka miejsc, w których należy zachować szczególną ostrożność ze względu na sąsiedztwo ulicy, gdzie jeżdżą z dużą prędkością samochody, czy znajdują się strome podjazdy lub konieczność zejścia z roweru (np. na kładce Zwierzynieckiej przy ZOO).
Autorzy radzą, aby trasę podzielić na dwa etapy - podróż rozpocząć/ kończyć na stacji kolejowej Brochów (stąd startuje opis trasy) lub na stacji Wrocław Kuźniki. Trasa jest przejezdna w obie strony, ale najlepiej kierować się pętlą odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. 

Warto mieć pod ręką ten przewodnik, gdy wyruszy się śladem wrocławskich fortyfikacji. Przewodnik zawiera między okładkami dwie dwustronne mapy złożone w harmonijkę i spięte spiralą. Dzięki temu jest funkcjonalny, czytelny i poręczny w użyciu. Na pewno przyda się na trasie :)



Skorowidz map